NELINKA

Milí kamarádi,

Sluníčko vykouklo na novou sezónu naší hry a věřím, že už se nemůžete dočkat, co nám tato naše 7cupová a hlavně výroční přinese. Bude plná překvapení a my všichni si určitě užijeme spoustu zábavy. A jako již tradičně, součástí našich aktivit bude i pomoc někomu, kdo ji velice potřebuje.
Letos to bude úžasná bojovnice Nelinka.
Krásná holčička, jejíž první rok byl příslibem dalších šťastných let s maminkou a tatínkem. Bohužel jí i oběma rodičům tato radost vydržela jen ten jeden jediný rok. Nelinka v něm krásně prospívala, učila se prvním slůvkům, zvládla první krůčky, dokonce začala chodit i na nočníček. Ráda papala všechny dobrůtky, které jí maminka uvařila. Najednou se ale vše začalo komplikovat.
Maminka si víc a víc všímala podivných změn v chování a vývoji své holčičky. Viditelné bylo napřed zpomalení a velmi rychle nastoupilo až zastavení vývoje maličké Nelinky. Děťátko přestalo jíst a co hůře, Nelinka přestala i mluvit.  Už nechodila ani na nočník. Po nekonečných vyšetřeních a nocích nejistoty a strachu bylo vysloveno zjištění – Nelinka je postižená, byl jí zjištěn 3. stupeň inkontinence jako součást nevratné vývojové vady. Už navždy bude nosit plenky. Nezůstalo však jen u toho.
Vlivem zastaveného vývoje je naše malá slečna ve svých šesti letech vývojově na úrovni 15měsíčního dítěte. Přidalo se i fyzické postižení, vlivem stáčení nožičky špatně chodí, v současné době neujde sama více jak 200 m. Nedokáže se mazlit, straní se ostatních dětí, má ráda svou samotu, má svůj svět. Mamince s péčí o Nelinku pomáhá tatínek Nelinky, ač už nejsou s maminkou partnery. Maminka by péči o Nelinku samostatně nezvládla, jelikož sama trpí epilepsií, nemocí srdce a nedávno jí byly nalezeny nezhoubné nádory na mozku. Život Nelinky vyžaduje nepřetržitou péči 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce.
Toto je situace, ve které se teď Nelinka se svou maminkou nacházejí. Není to lehké, ale přesto se ty dvě nevzdávají a pokoušejí se hledat radost v každém dalším dni. A v tom jim můžeme pomoci my. Už dávno víme, že spolu s pomocí ostatním přichází velká radost i nám samotným. V minulých letech jste všichni ukázali, jak skvělí jste, jak dobrá máte srdce. Takže, co uděláme letos?
Nelinka potřebuje speciální kočárek (vozík) pro svoji přepravu a spousty dalších pomůcek, které by jí usnadnily běžný život. Pojďme tedy hrát, jak nejlépe umíme a s každou hrou přinesme část příspěvku pro dobrou věc, letošní pomoc šestileté Nelince. Pojďme ulehčit život v péči její mamince, pojďme vykouzlit úsměv malé slečně, pojďme udělat svět hezčím v pomoci potřebným. Vím, že to umíme. Tak tedy do toho, sezona začíná, první teečko už čeká na váš míček, tak dopředu, rovně a daleko… náš společný svět může být hezčí.

Také podporujeme

BONA, o.p.s. je organizace, která podporuje lidi s duševním onemocněním při jejich cestě k opětovnému zařazení do běžné společnosti. Poskytujeme sociální služby v oblasti bydlení a zaměstnávání. V rámci zaměstnávání máme mimo jiné i sklářskou dílnu, která je chráněným pracovištěm. Lidé zde získávají pracovní dovednosti a návyky, učí se sklářskému řemeslu. V dílně pracujeme převážně s tiffany technikou, díky které jsou vyrobeny i trofeje na SEVEN CUP GOLF TOUR.

„V lednu 2018 nás oslovil pan Lubomír Petržela, zda bychom se nechtěli podílet na vytvoření pohárů pro sportovní tour. Byla to pro nás velká výzva a zkusili jsme udělat pár návrhů. Pánové si z návrhů vybrali a nás teď těší milá spolupráce na cenách pro golfové turnaje, které mají přesah a penězi z turnajů pomáhají tam, kde je potřeba. Na golfovou tour vyrobíme dohromady 42 pohárů. Vyrobení jedné ceny nám zabere přes 4 hodiny práce. Dlouho jsme nepracovali na tak velké zakázce. Ceny jsou pro nás výzva. Mimo cen pro jednotlivé turnaje budeme vyrábět i poháry na závěrečné ocenění. Doufáme, že ceny budou potěšením i pro vítěze, kteří si je pak budou odnášet domů a chlubit se svými výsledky.”

Lucie Kohoutková
terapeut chráněného pracoviště Sklářská dílna